Χρυσή στο παγκόσμιο παγκρατίου η Κομοτηναία μαθήτρια Ελευθερία Αντωνακοπούλου – Τρίτο χρυσό και για τον Εβρίτη αθλητή του ΑΟΓ Κομοτηνής Σωτήρη Τραμουντάνη

Σαρώνουν οι αθλητές του ΑΟΓ Κομοτηνής στην Μόσχα! Όπως αναφέρει το Thrakisports, το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία -63 κιλών ηλικιακής κατηγορίας 15-17 ετών του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Παγκρατίου που διεξάγεται στη Μόσχα κατέκτησε η Κομοτηναία μαθήτρια Ελευθερία Αντωνακοπούλου. Σύμφωνα με τον προπονητή Κώστας Ζαφειριάδης, η Ελευθερία Αντωνακοπούλου που είναι μαθήτρια της Β’ Λυκείου, κατάφερε να κερδίσει ρωσίδα αντίπαλο στον μεγάλο τελικό. Μάλιστα τη νίκησε με πνιγμό, κάτι αντίστοιχο με το νοκ άουτ της πυγμαχίας ή το ιππόν στο τζούντο. Η νεαρή μαθήτρια είχε καταφέρει και πριν δύο χρόνια, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Ιταλίας, να ανέβει στο βάθρο αλλά όχι στο πρώτο αλλά στο τρίτο σκαλί, κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο. Από την υποδοχή που τις είχαν επιφυλάξει οι συμμαθήτριές της στο 3ο Γυμνάσιο Κομοτηνής προέρχεται η φωτογραφία αρχείου (αναμένοντας πιο φρέσκες από τη Μόσχα).

Μετά το χρυσό μετάλλιο της Ελευθερίας Αντωνακοπούλου, την Κυριακή ήταν η σειρά ενός ακόμα αθλητή του ΑΟΓ Κομοτηνής να κατακτήσει χρυσό μετάλλιο στο αγώνισμά του, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Παγκρατίου που διεξάγεται στη Μόσχα. Ο λόγος για τον Σωτήρη Τραμουντάνη από την Αλεξανδρούπολη ο οποίος αναδείχθηκε πρώτος στην κατηγορία των +105 κιλών ηλικίας κάτω των 21 ετών στο κάτω παγκράτιο. Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτό είναι το τρίτο χρυσό μετάλλιο που κατακτά ο Τραμουντάνης τα τελευταία χρόνια σε διοργάνωση Παγκοσμίου Πρωταθλήματος